POS Yazılımları ve Donanımları Alıcı Rehberi

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • POS Yazılımları ve Donanımları Alıcı Rehberi
POS Yazılımları ve Donanımları Alıcı Rehberi

POS Yazılımları ve Donanımları Alıcı Rehberi

Bir satış noktası (POS) sistemine yatırım yapmak, işletmeniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir, 

Ancak;

Piyasadaki pek çok seçenekle, hangi POS donanım ve yazılımını en iyi şekilde belirleyebilirsiniz?

İş ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun mu? İşte size 4 adım:

1. Adım: İş İhtiyaçlarını Tanımlayın

Hiç kimse, ihtiyaç duyulan yeteneklere sahip olmayan bir POS çözümü üzerinde zaman ve para harcamamak istemiyor.

Fiyatı arttıran gereksiz özellikler, sizin için doğru olmayan bir sistemi satın almaktan kaçınmanız için bir nedendir.

İşiniz  için yeni POS sisteminize ihtiyacınız olacak belirli zorlukları belirlemeniz gerekir.

Aşağıdaki gibi sorular sorarak başlayabilirsiniz:

• Müşterileriniz POS ile sipariş verirken çok bekliyorlar mı?

• Konuklarınızın yoğunluğu ve sıklığı nedir?

• Çalışanları yönetmek için çok fazla mı zaman harcıyorsunuz?  

• Stoklarınız satışlarınız ile orantısız mı gözüküyor?

• Yeni müşteriler çekmek ister misiniz?

Cevaplar, ortadan kaldırmak istediğiniz ağrı noktalarını ve istediğiniz hedefleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, operasyonlarla ilgili harcadığınız süreyi de dikkate alın. Görevleri ve işlemleri otomatikleştirmek için POS sistemine ihtiyacınız olup olmadığını ayrıca düşünmek isteyebilirsiniz.

İşinizi büyütmenize yardımcı olabilecek girişimleri desteklemek için POS sistemine ihtiyacınız olup olmadığını düşünün.

İş gereksinimlerinizi net bir şekilde belirledikten sonra, POS işlevlerinin bunlara yönelttiği araştırmaları inceleyebilirsiniz.

Sağlama yapabilmeniz için yeni sisteminize ihtiyacınız olan fonksiyonların listesi,

Yeni bir POS sistemi için alışveriş yaparken ihtiyacınız olan şeylere odaklanmayı unutmayın.

“Sistemin maliyeti” Teknoloji çözümleri söz konusu olduğunda “daha ​​fazla” mutlaka daha iyi olmaz.

2. Adım: Bütçe Belirleyin

İşletmenizin bir POS sisteminde ne kadar harcama yapabileceğini belirleyin. Yazılım bakımı / güncellemeleri gibi devam eden maliyetleri düşünün, donanım bakımı ve teknik desteği de unutmayın.

Ödeme seçenekleri hakkında sorular sorun. Yapacağınız önemli sermaye yatırımı nedir? Sisteminizin yanı sıra yazılım güncellemelerini sunan teklifleri iyi inceleyin. Sistem güncellemelerini direkt kullanmak için bir abonelik ücreti istiyorlar mı?

Bu seçenekler arasından seçim yaparken, her zaman toplam maliyetini göz önünde bulundurun.

Sahiplik ve yatırım getirisi olan Tam özellikli POS sistemi yüksek maliyetli gibi görünebilir, ancak bu tür finansal tasarrufları unutmayın.

Bir sistem, işgücü harcamalarını azaltarak yaşam döngüsü boyunca kendini ortaya çıkaracaktır.

Envanter kontrolü, sipariş doğruluğu ve nakit takibi iyileştirme kapsamlı bir POS sistemi de satış durumuna yardımcı olacaktır.

Daha etkili müşteri katılımı ve daha iyi müşteri hizmetleri sunarak, operasyonunuzun her yönüyle size gerçek zamanlı bir bakış açısı sağlayacaktır.

3. Adım: Yazılım Alışverişi

Seçeneklerinizi düşündüğünüz gibi, her yazılım çözümünün tüm POS ile uyumlu olmadığını göreceksiniz. Önce yazılımınızı seçmeniz, işlevsellikte sınırlı olmanızı engeller. Sizinki gibi diğer işletmelerin kullandığı POS yazılımlarının türlerini araştırmak yararlı olabilir. Bu perakendeciler veya restorantörler kullandıkları memnunlarsa referanslar veya incelemeler yoluyla sağladığı işlevsellik ve çözümlerin işletmelerine sağladığı faydaları öğrenebilirsiniz.

Yazılım sağlayan POS yazılım satıcıları hakkında bilgi edinmek de yararlı olabilir. Sağladıkları müşteri hizmetleri ve çalıştıkları şirketlerle deneyim bilgileri sizlere yardımcı olacaktır.

Elbette seçebileceğiniz farklı yazılım türleri vardır:

• Yerli sistemler. POS donanımınızda yerel POS yazılımı yüklüdür. Daha fazla özelleştirmek daha kolaydır.

• Web tabanlı yazılım. Yazılım Web aracılığıyla teslim edilir ve aylık abonelik esasına göre ödeme yaparsınız. Ayrıca, bir internet bağlantısının olduğu her yerden yazılımınıza erişilebilir, size gelişmiş görünürlük ve operasyon üzerinde kontrol sunabilir. Fakat bu tür yazılımları özelleştirmek zordur.

Göz önünde bulundurulacak POS çözümlerinin bir listesini oluşturmanız bu işin size ne kadar kolay olacağına dair bir fikir verecektir. Çalışanlarınızın öğrenmesi, verimli kullanması ve keşfetmesi, operasyonlarınızı destekleyip desteklemeyeceği konusunda yararlı olacaktır.

Benzer özellikleri, doğru bir şekilde ulaşmak için yan yana dizin böylelikle işletmeniz için en iyi çözümün değerlendirmesini yapabilirsiniz.

4. Adım: Uyumlu Donanımı Bul

Seçtiğiniz POS yazılımı, kullanabileceğiniz POS donanımını belirler. Ancak çoğu durumda seçim için hâlâ bir dizi seçenek olacak.

Örneğin:

-          Tercih edilen giriş yöntemi nedir? Bazı operatörler POS veri girişi için klavyeyi veya tarayıcı arayüzünü, diğerleri ise daha hızlı veri girişini kolaylaştıran dokunmatik ekran arayüzünü tercih ediyor ve yeni çalışanlar için eğitim daha kolay oluyor.

-          Mobil POS kullanacak mısınız? Bir tablette veya başka bir mobil cihazda POS işlevselliği size verebilir, müşteri desteklerini büyük ölçüde artırabilecek desteği ve masa üstü ödeme yetenekleri sunabilir.

-           Hangi çevre birimleri gereklidir? Yazıcıları, nakit çekmeceleri ödemeyi dikkate almanız gerekiyor. Kart okuyucular ve barkod tarayıcıları ve ihtiyaçlarınıza en uygun modeli seçin.

-          Tüm ödeme şekillerini kabul edecek misiniz? Yeni sisteminizin müşterilerinize karşı yetenekli olduğundan emin olun. Genellikle tercih ettikleri yöntemlerle ödeme yapmak isterler.

-          Hangi terminal tasarımını tercih edersiniz? Geleneksel bir POS terminali tasarımı sizin için iyi çalışabilir. Ancak, ödeme sayacındaki yer sınırlı ise, daha fazlasını düşünebilirsiniz. Temelini içeren hepsi bir arada Pos’lar ile ergonomik çözüm sunan çevre birimleri (ör. yazıcılar, nakit çekmeceleri, kredi kartı okuyucuları ve müşteri ekranları) veya tablet POS sistemi. Ayrıca, estetik olarak hoş olan ve mağazanın dekoru veya restoranın ambiyansı. Yazılım satıcılarıyla yaptığınız gibi, POS donanım satıcıları hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz. Okuyun, referansları araştırın ve incelemeler yapın ve diğer işletmelere - tercihen sizinkilere benzer – hizmet sağlayan şirketlerin verdiği garantilerden ve teknik destek sağladığından emin olun.

Bu süreçte araştırma yapmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

Yeni bir POS sistemi seçmek önemli bir karardır. Seçenekler ve doğru çözümleri bulmak zaman alıcı bir iş olabilir. Neyse ki, değerli satıcılarımız restoranlar, kafeler ve barlar için POS sistemlerinde uzman kişilerdir. Bir POS sisteminin iş gereksinimlerini ve zorluklarını düşündüğünüzde size yardımcı olurlar. Öncelikle bir bütçe belirleyin ve işletmeniz için doğru olan çözümleri seçin.  

ixirPOS olarak yeni sistemi kurmanıza ve eğitim ve teknik destek sağlamanıza yardımcı olabiliriz.

ixirPOS Hakkında;

ixirPOS, Restoran, Kafe ve Bar endüstrisi için sektörde derin incelemeler yapmış, kullanıcıların diğer POS sistemlerinde fark ettikleri ve çözüme kavuşturamadıkları eksiklikleri belirlemiş, kullanıcı için kullanım kolaylığını ve sağlamlığını ilke edinmiş ve kendini bu yönde sürekli geliştirmeye adamıştır.

İşletmenizde kullandığınız POS sisteminde yapmak istediğiniz fakat eksiklikleri nedeniyle yapamadığınız işlemler sistemimizi daha da geliştirmemiz açısından önemlidir. Biz sizleri can kulağıyla dinlemek ve sorunlarınızı çözmek istiyoruz. Bizimle buradan ve 0850 305 4624 nolu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 ***ixirPOS***

Müşteri Temsilcisi

Biz Sizi Arayalım

Daha detaylı bilgi almak için 0850 441 49 47 nolu telefonu arayabilirsiniz veya numaranızı bırakın biz sizi arayalım.