Restoran Müşteri Yaşam Boyu Değerinizi (MYB) Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Restoran Müşteri Yaşam Boyu Değerinizi (MYB) Nasıl Hesaplayabilirsiniz?
Restoran Müşteri Yaşam Boyu Değerinizi (MYB) Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Restoran Müşteri Yaşam Boyu Değerinizi (MYB) Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Müşteri Yaşam Boyu Değeri, restoran sahiplerinin izlemesi, anlaması ve kullanması için en önemli, ancak zor metriklerden biridir.

Peki, neden? Restoranın müşteri yaşam boyu değeri, restoran sahiplerinin iyileştirmeye çalıştığı çeşitli faktörlerde müşteri davranışlarını tahmin etmeye bağlıdır.

Tekrar tekrar gelen sadık müşteriler, yeni müşterilere göre ömürlerinde 10 kat daha fazla gelir üretir. Bu türden bir müşterinin yüz bin, hatta binlerce olmasının alt çizginizi arttırması hoş olmaz mı?

Bu makalede, müşteri yaşam boyu değerini tanımlayacağız, denklemi açıklayacak, bu değeri artırmaya yönelik ipuçları vereceğiz ve başarılı bir restoran işletmek için neden bu kadar zor olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız.

Restoran Müşteri Ömür Boyu Değeri nedir?

Müşteri yaşam boyu değeri (MYB), bir müşterinin işinizde yaşamları boyunca üreteceği tahmini gelir tutarıdır.

Zor olan şey, restoranların spor salonları olmadığı ve müşterilerinin 12 aylık sözleşmeler imzalamalarını istemediği için bu değer, bir restoran için bazı öngörücü çalışmalar gerektiriyor.

Örneğin, malların maliyeti gibi diğer restoran metriklerinden farklı olarak, MYB doğrudan en üst düzeye çıkarılamaz. Bunun yerine, bir dizi ortalama bilet boyutu, parti büyüklüğü, sipariş sıklığı vb. tarafından yönlendiriliyor. MYB, bu kadar çok önemli iş faktörünü içerdiğinden, bu metriğe odaklanmak, yalnızca restoranınızın finansal sağlığı üzerinde çarpıcı bir etkiye sahip olmakla kalmaz, yalnızca gelir veya maliyet arızaları ile ilgili olmayan başarıyı yönlendirmek için benzersiz bir bakış açısı sunar.

Restoran Müşteri Yaşam Boyu Değerini MYB Hesaplama

MYB katkısında bir dizi faktör vardır.

Bunlar:

-         Ortalama bilet boyutu

-         Yıllık ortalama ziyaret sayısı

-         Ortalama parti büyüklüğü

-         Restoran kâr marjı 

Bir restoran müşterisi yaşam boyu değerini hesaplamak için formül aşağıdaki gibidir:

Restoran MYB =  Ort. Aylık Harcama /  Aylık Müşteri Kaybını Oranı

Örneğin, her ay kişi başının ortalama harcaması 10,00 TL, iade edilmeyen müşterilerin yüzdesi ise %20 ise, MYB 50,00 TL'dir.

Restoran MYB =  Ort. Aylık Harcama /  Aylık Müşteri Kaybını Oranı

Restoran MYB =  10,00 TL / 0.2

Restoran MYB = 50,00 Türk Lirası

Kulağa oldukça basit geliyor, ama daha önce de belirttiğimiz gibi, bu sayılardan bazıları istediğiniz kadar erişilebilir değil. 

Aylık Ortalama Harcama ve Aylık Müşteri Kaybetme Oranınızı belirleyebileceğiniz bazı yollar aşağıda verilmiştir.

Ort. Aylık Harcama

Ay Başına Ortalama Harcama, toplam misafirlerin benzersiz sayılara bölünmesiyle elde edilen toplam gelirdir. Restoranınız Mart ayında toplam 1.000 benzersiz kişiyle beslenirse ve toplam satış tutarı 20.000,00 TL ise, bu, Aylık Ortalama Harcamanın 20,00 TL (20.000,00 TL / 1.000 kişi) anlamına gelir. 

Uygun teknoloji olmadan, ay sonunda tüm siparişlerinize bakmak ve aynı ay içinde birden fazla ziyaret yapan müşterilerden hangisinin olduğunu belirlemek neredeyse imkânsız. Bizden yararlanabileceğiniz bir tavsiye, buna karşı restoran POS ile müşteri sayısına ulaşabileceğiniz bu numaralar kolayca elde edilmiş olabilir.

Aylık Müşteri Kaybetme Oranı

En temel kesinti oranı denklemi, toplam müşteri sayısına (belirli bir dönemde) bölünmüş müşteri sayısıdır. Çünkü her müşterinin nasıl davranacağını kesin olarak bilemeyiz, müşteri kaybını hesaplamak kesin bir bilim değildir. Sonuçta, bir müşteri ziyaretlerinden altı gün sonra geri gelebilir, diğerleri ise altı yıl sonra ikinci kez geri döner. 

Bununla birlikte, POS sisteminizde yukarıda bahsedilen istatistiğin kullanılması, müşterilerinizin aylık veya yıllık ortalama ziyaretlerini belirlemenize yardımcı olabilir. Belki de ortalama müşteriniz, restoranınızı yılda altı kez veya her iki ayda bir ortalama olarak ziyaret eder. Bu düşünceyle, belki de biraz uzlaşma sağlamaya karar verirsiniz ve eğer bir müşteri dört ay sonra geri dönmezse, bu durumun kaybolacağı düşünülür. Yine - bu bölüm restoranlar için oldukça özneldir, bu yüzden oturun ve işiniz için en iyi şekilde çalışan kriterlerimizi kullanın.

Restoran MYB Hesaplama

Tahminlerinizi bir kez düzenledikten sonra, bu araç, restoran MYB'nin güvenilir bir hesaplamasına ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi aşağıdaki rakamlarla biraz oynayın ve değer hesaplamasını inceleyin:

Girdiler

Ort. Aylık Harcama (konuk başına):

 

Çıktılar

Müşteri Yaşam Boyu Değeri: 0 TL

Aylık Müşteri Kaybetme Oranı :

%20

 

MYB’nizi geliri artırarak ve kesinti süresini azaltmak için nasıl değiştiğini görmek için bu hesaplamayı kullanın. 

Örneğin, yukarıdaki hesaplamayı 50,00 TL'lik Aylık Ortalama Harcama ile kullanarak MYB, kesinti %15'den %12'ye düştüğünde 333.33 TL'den 416.67 TL'ye yükselir. Küçük değişikliklerin karınızda büyük bir etkisi olabilir. 

Restoran Müşteri Yaşam Boyu Değerini Artırma

Daha yüksek bir MYB değeri, restoranınızın finansal olarak sağlıklı ve memnun bir müşteri tabanına sahip olduğu anlamına gelir.

Bunu başarmak için, restoranlar ayda ortalama harcamaları artırmanın yollarını araştırmalı ve müşterileri aylık kayıp oranını düşürmek için tekrar etmelidir.

Her ne kadar kolay gelse de, en büyük zincirlerin bile müşterilerin geri dönmesini sağlamak için mücadele ettiğini bilmemiz gerekir.

Ancak, müşteri ikinci kez bir kesinti oranı döndürdüğünde, ilk ziyaretten kısa bir süre sonra misafirlerinizi geri almaya odaklanmanız gerekir.

Müşterilerin geri gelmesini ve restoranınızın MYB'sini artırmasını sağlamak için bazı etkili yollar vardır elbette;

Restoranınızı Daha Erişilebilir Yapın

Konukseverlik endüstrisine karşı mantıklı gelse de, günümüzde restoran müdavimleri giderek artan bir şekilde insan etkileşimi unsuru olmayan yemek deneyimlerini tercih ediyor. Bu nedenle, restoranınızı yemek yemeyi tercih etmeyen misafirlere ulaştırmak, MYB'yi arttırmak için çok önemlidir.

Erişilebilirliği artırmak için uygulamanız gereken iki özellik:

Çevrimiçi Sipariş

Modern müşteri, siparişlerini her zaman, her yerde üretme kabiliyetine sahiptir. Çevrimiçi sipariş kesinlikle müşteriyi sürücü koltuğuna yerleştirirken, MYB'yi aşağıdaki yollarla önemli ölçüde artırır:

Müşteri sipariş geçmişini ve ödeme bilgilerini kaydeden  bir çevrimiçi sipariş sisteminin uygulanması, satışların tekrarlanmasında ayrılmaz bir rol oynar. Bir müşteri, çevrimiçi bir sipariş verdiğinde her zaman bilgilerini girmesi gerekiyorsa, hangi restoranın yemeklerini daha iyi beğendiklerine bakılmaksızın geri dönme olasılığı çok daha düşük olacaktır.

Müşteriler, bilgisayar ekranlarıyla karşılaştıklarında gerçek bir restoran çalışanına karşı daha fazla yiyecek sipariş etme ve / veya daha büyük boyutlar tercih etme olasılıkları daha yüksektir. Çevrimiçi yemek siparişi sistemlerini kullanan restoranlar, kontrol boyutlarının ortalama olarak mağaza içi kontrollerden % 23 daha büyük olduğunu ortaya koymaktadır. 

Arayan Kimliği / Teslimatı (Caller ID / Teslimat)

Pizzacılar gibi büyük bir çıkış işine sahip olan kavramlar için arayan kimliği ve teslimat özellikleri, müşteri yaşam boyu değeri üzerinde benzer etkilere sahip olacaktır. 

Müşteriler, her defasında bilgilerini yazmak yerine, siparişi geri çağırmak istediğinde, arayan kimliği otomatik olarak adlarını, numaralarını ve sipariş geçmişini POS sistemine girecektir. 

Ek olarak, bir teslimat seçeneği sunmak, işletmenizin yalnızca daha geniş davetlilere daha çekici olmasını sağlar.

Peki, sonuç nedir? Kolay ve kullanışlı ise, müşterilerin daha sık tercih etme ve daha sık sipariş verme olasılığı daha yüksektir.

Müşteri Geri Bildirimi kullanın 

Müşteri tutma, müşteri yaşam boyu değeri için hayati önem taşır. Eğer bir konuk, ihtiyaçlarının bir kurumda öncelikli olmadığını hissederse, o zaman mutlu oldukları bir yerde mutlu bir şekilde yemek yiyebilirler. Bu nedenle, restoranlar, geri bildirim istemek ve endişeleri gidermek suretiyle kayıp oranını azaltabilir.

Geri Bildirim isteyin

Geri bildirim anketleri sağlamak, müşteri memnuniyetini ölçmek için kolay ve uygun maliyetli bir yoldur. Basit anketler veya yorum kartları, daha iyi bir misafir deneyimi sunmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri önceden toplamak amacıyla kontrol sunucuları içindeki öğelerin sonunda e-postayla gönderilebilir veya dağıtılabilir. 

Misafirler girişimi takdir ederler ve kötü bir restoran incelemesinin bir araya gelmesi durumunda, hoşnutsuz bireylerin firma rehberleri ve sosyal medya gibi kuruluşlarda memnuniyetsizliklerini ifade etmelerini engellemeye yardımcı olun.

Dahası, olumlu bir eleştiri aldığınızda, müşterinin geri bildirimlerini çevrimiçi olarak paylaşmak isteyip istemediklerini, restoranın itibarını müşteri ilgisine ve memnuniyetine adamış bir kişi olarak kabul etmesini isteyin.

Adres endişeleri 

Restoran sahipleri iyi bilir, %100 müşteri memnuniyeti elde etmek mümkün değildir. Kötü bir eleştiri yayınlandığında, ister firma rehberleri, ister sosyal medyada olsun, isterse bir geri bildirim araştırması aracılığıyla, en iyi eylem, hızlı ve samimi bir şekilde yanıt vermektir.

Mutsuz konukları size ikinci bir şans vermeleri hakkında teşvik etmek için bir kupon ya da ödünç bir kurs sunmak bile faydalı olabilir. 

Restoran Müşterinizin Yaşam Boyu Değerini Maksimize Etme

Bir restoranın müşteri ömür boyu değerine çok sayıda faktör katkıda bulunduğundan, MYB'yi hesaplamak göz korkutucu bir girişim gibi görünebilir, ancak umarım restoranın MYB'sini ileriye doğru hesaplamak ve en üst düzeye çıkarmak için net bir yolunuz vardır. 

 

Müşteri Temsilcisi

Biz Sizi Arayalım

Daha detaylı bilgi almak için 0850 441 49 47 nolu telefonu arayabilirsiniz veya numaranızı bırakın biz sizi arayalım.