Restoran Teknolojisi ve Donanımının En Önemli 6 Türü

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Restoran Teknolojisi ve Donanımının En Önemli 6 Türü
Restoran Teknolojisi ve Donanımının En Önemli 6 Türü

Restoran Teknolojisi ve Donanımının En Önemli 6 Türü

    Restoran misafirleri yediklerini, nasıl yediklerini ve nerede yediklerini değiştirdiler. Yiyeceklerini hızlı istiyorlar ve uzun süre beklemek istemiyorlar. Restoranda teslimat, paket servisi veya yemek seçeneği istiyorlar. Ve yiyeceklerinin beklentileri ve tat tercihlerini karşılarken tüm diyet kısıtlamalarını karşılamasını istiyorlar.

    Konuk tercihlerindeki bu değişimler, son on yılın teknoloji patlamasıyla birlikte ortaya çıktı; bu süre zarfında, bir zamanlar kalem ve kâğıtla egemen olan bir sektör olan restoran topluluğu, bu değişime ayak uydurmak için elinden geleni yapmak zorunda kaldı.

    Restoranlar gittikçe daha fazla teknolojiyi işlerinin önemli bir parçası olarak benimsemekle birlikte, endüstrinin büyüme için hala yeri var. Konukların sürekli değişen tercihlerini karşılamak için - daha verimli bir iş yürütmekten bahsetmemek gerekirse - restorancılar, endüstri trendlerini güncel tutmak ve hatta bunun ötesinde kalmak için yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam etmelidir. Bu şekilde, sevdikleri şeyi yapmaya odaklanırlar: lezzetli yiyecekler ve unutulmaz yemek deneyimleri yaratmak.

    İster erken teknoloji benimseyen biri olun, isterse teknoloji oyununa katılın,  işinizi daha verimli bir şekilde yürütmek ve misafirlerinizi memnun etmek için ihtiyaç duyduğunuz en önemli restoran teknolojisinin bir özeti için aşağıdaki listeye göz  atın.

    1. Dokunmatik Ekran Satış Noktası Terminalleri

    Verimliliği artırmak için dokunmatik ekran terminalleri gibi modern satış noktası (POS) teknolojileri mevcuttur. Dayanıklı donanımlarla restoranın zorluklarına dayanabilmeli ve sizin ve ekibinizin her zaman restoran hızında çalıştığından emin olmalıdırlar.

    Çoğu dokunmatik ekran terminali, sezgisel, anlaşılması kolay bir arayüzle tasarlanmış restoran POS yazılımı ile güçlendirilmiştir, böylece personel hızlı hareket edebilir ve yeni işe alınanlar hızlı bir şekilde öğrenebilir. Dokunmatik ekranlı POS terminalleri sipariş alma işlemini basitleştirir, böylece daha hızlı sipariş verebilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

    Günümüzde, genellikle hızlı servis restoranları tarafından kullanılan birçok POS sisteminde, konukların sipariş verirken, hızlı bir şekilde ödeme yapmalarını ve takip etmelerini sağlayan müşteri ekranları vardır. Bu, siparişinizin doğruluğunu ve hızını artırır.   

    2. El Satış Noktası Sistemleri

    Elde taşınır POS sistemleri, konukların doğrudan masada sipariş vermesine izin vererek işlemleri kolaylaştırır.

    Müşteriler yemeklerini ve faturalarını beklemek için daha az zaman harcarlar. Elde taşınır POS sistemleri ayrıca, hizmet verebileceğiniz müşteri sayısını ve belirli bir vardiyada gerçekleştirebileceğiniz sipariş sayısını da artırır. 

    Bu operasyonel iyileştirmelerin ötesinde, elde taşınır POS cihazları çalışanlarınızın daha iyi bir konuk deneyimi yaratmasına olanak tanır. Nasıl? Çünkü emirleri hatırlamaya çalışmak ya da bir terminale gidip gelmek yerine misafirlerle daha fazla zaman geçirebilirler.

    ixirPOS el terminali cihazı maliyetini yok ederek hazırlamış olduğu mobil sipariş sistemiyle bütçeniz açısından rahat nefes almanızı sağlar.

    3. Self-Order Kioskları

    Self-order kiosklar büyüyen bir trend ve hızlı servis ve hızlı rahat restoranların önemli bir parçası haline geliyor.

    Self-order sipariş kioskları çeşitli nedenlerden dolayı popülerlik kazanıyor. Restoranların birinci sınıf bir dijital deneyim ve kullanımı kolay arayüzler ile akşam yemeğinin beklentilerini karşılamasını sağlıyor. Ayrıca konuklara sipariş süreci üzerinde daha fazla kontrol olanağı sunarak menüyü gözden geçirmelerini ve siparişlerini özelleştirmelerini kolaylaştırırlar.

    Misafir deneyimini geliştirmenin ötesinde, düşünceli tasarlanmış bir kiosk, restoranların ortalama kontrol boyutunu (satış taleplerini kullanarak) ve sipariş hacmini artırmasına ve hatların kısalmasına yardımcı olurken, ekibinizin personel ve üretkenlik kısıtlamalarından kaçınmasına yardımcı olabilir.

    4. Mutfak Ekranları

    Restoran mutfağı telaşlı bir yer olabilir, bu nedenle restoranınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak basılı adisyonlar en iyi seçenek olmayabilir. Günümüzde pek çok restoran, mutfakta ve restoranın tamamında verimli bir şekilde hareket etmek için mutfak görüntüleme sistemleri (KDS) kullanıyor.

    KDS birçok nedenden dolayı daha yaygın hale geliyor. Geleneksel fiş yazıcılarıyla arşılaştırıldığında, KDS % 100 dijital olduğu için daha çevre dostudur. Ayrıca, küçük ama ek fiş kâğıdı maliyetinde restoranlardan tasarruf sağlar ve çok yaygın olan kâğıt fişlerin yağa bulaşması veya yere düşmesi sorununu ortadan kaldırır.

    Duvara monte edilen (veya bir tezgâh standında) mutfak görüntüleme sistemleri, mutfak personelinin tüm açık siparişleri tek bir ekranda görmesini sağlar. Bu, mutfağın düzenli kalmasını ve siparişleri doğru ve zamanında yerine getirmesini kolaylaştırırken, işleri iç kısımda da plana göre hareket ettirir. Nasıl? KDS, POS siparişlerini gerçek zamanlı olarak alır ve sipariş hızını ve doğruluğunu ve buna karşılık konuk deneyimini geliştirir.

    5. Yazıcılar

    Dijital makbuzlar  ve mutfak ekranları (yukarıda öğrendiğiniz) popülaritesi artıyor ve çok fazla verimlilik ve fayda sunuyor, ancak gerçek şu ki, birçok restoran - özellikle tam hizmet restoranları - hala kâğıt makbuz kullanma seçeneğini istiyor. Kâğıt makbuzları yazdırmak için bir termal yazıcıya ihtiyacınız olacaktır.

    Fatura yazıcısı

    Termal (veya makbuz) yazıcılar en çok işletme önünde kullanılır, çünkü geleneksel darbeli yazıcılardan daha sessiz ve daha hızlı yazdırırlar. Tüm makbuz yazıcıları termal yazıcıdır, yani mürekkep kullanmazlar. Bunun yerine, termal olarak duyarlı kâğıtta karakterler ve görüntüler oluşturmak için kâğıdı ısıtırlar.

    Mutfak Yazıcısı 

    Mutfak için en yaygın yazıcı türü mürekkep (veya "darbe") yazıcıdır. Kurum arkası ekibiniz bağlıysa, yazıcıda yeni bir fiş gösterisi olduğunu fark etmeyebilirler. Darbeli yazıcılar, bu tür sorunlardan kaçınmaya yardımcı olur, çünkü aşçıların ve şeflerin dikkatini çeken daha yüksek bir baskı sürecine sahiptirler. Ayrıca, fişlerde belirli şeyleri vurgulamak için kullanabileceğiniz siyah ve kırmızı gibi farklı renklerde de yazdırabilir.

    6. Nakit Çekmecesi

    POS teknolojisindeki gelişmeler karşısında, iyi eski moda nakit çekmecesi hala güçlüdür ve nakit depolamak ve yönetmek için önemli olmaya devam etmektedir.

    Restoranınızın nakit çekmecesini yönetmek için daha modern bir yaklaşım arıyorsanız,  tüm işlemlerin kaydedilebilmesi için POS sisteminizle senkronize edin. Doğal olarak, nakit çekmecenizi bir gecede kilitlemeli ve daha fazla güvenlik için düzenli olarak boşaltmalısınız.

    Restoranlar için Yapılmış Restoran Teknolojisi ve Donanımı

    Bugün başarılı bir restoran işletmek için, devam edebilecek teknolojiye ihtiyacınız var. ixirPOS’un yeni, özel yapım, ticari sınıf donanım paketi  ixirDonanım , işlemlerinizi bugün olduğundan üç kat daha hızlı gerçekleştirelim.

    ixirPOS’un restoran işlemlerini iyileştirmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bir restoran teknolojisi uzmanıyla konuşmak için özel bir demo isteyin.


Müşteri Temsilcisi

Biz Sizi Arayalım

Daha detaylı bilgi almak için 0850 441 49 47 nolu telefonu arayabilirsiniz veya numaranızı bırakın biz sizi arayalım.