ixirPOS Özellikleri

ixirPOS işletmenizin farklı bölümlerini ayrı ayrı iyileştirmenizi sağlamak için tasarlanmıştır. Sipariş aşaması, Mutfak/Bar Yönetimi ve Personel istatistikleri ile her birini ölçümleyebilir ve iyileştirebilirsiniz.
ixirPOS Özellikleri

İşletme Bölümleri

İşletmenizi bölümlere ayırabilir ve her bölümün kendi masasını belirleyebilirsiniz.

Sipariş İşlemleri

Siparişlerinizi yönetmek ixirPOS ile çok kolay. Her sipariş ilgili Mutfak/Bar bölümlerine anında ulaşır. Özellikli ve gramajlı ürünlerin siparişini almak artık çok kolay.

Stok Yönetimi

Stok yönetimini dilerseniz sipariş ile bağlantılı kullanın dilerseniz ayrı ayrı kullanın. Stok durumlarından anında haberdar olun.

Gün Sonu İşlemleri

Gün sonu işlemlerinizi tek bir tuş ile hazırlayın. Gün sonu raporlarınıza istediğiniz zaman ixirPATRON uygulamasından erişebilirsiniz.

Cari İşlemleri

Ürünlerinizi aldığınız firmaları kayıt edin ve hangi firmaya ne kadar borcunuz var, hangi firmadan alacağınız var kolayca takip edin.

Tahsilat İşlemleri

Nakit, Kredi Kartı ve Yemek Kartları ile tahsilat işlemlerinizi gerçekleştirebilir, iskonto uygulayabilir ve küsüratları yuvarlayabilir, toplam tutarı parçalara bölebilir ve ürün başına ödemeler yapabilirsiniz.

Ürün Açıklamaları ve Alerjen Bilgileri Ekleme

26.01.2017 tarihinde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında toplu tüketim yerlerinde 01/01/2020 tarihinden itibaren alerjen bilgisinin son tüketiciye sunulması zorunlu hale getirilmiştir. ixirPOS da Ürün Tanımları aşamasında "Açıklama/Alerjen Bilgisi" alanına ilgili verileri girebilirsiniz. Bu veriler sipariş aşamasında (ixirPOS Mobil'de) kullanıcının ve müşterinin görebileceği şekilde konumlandırılmıştır. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı

Caller ID

Caller ID bağlantısı ile telefondan sipariş istendiğinde arayan bilgisi kayıtlı ise arayan bilgisini görebilir, kayıtlı değilse görüşme yaparken kayıt altına alabilir ve anında siparişlerinizi girebilirsiniz.

Adisyonu Geri Açma

Gün içerisinde kapanan bir masayı belirteceğiniz bir neden ile birlikte geri açabilir ve tahsilat işlemlerini yeniden yapabilirsiniz. Tabii bu işlem yetki çerçevesinde yapılmaktadır. (Örneğin; yanlışlıkla başka masanın tahsilatlarını yaptıysanız, ya da kredi kartı yerine nakit tahsilat yaptıysanız masayı geri açmak isteyebilirsiniz.)

Kurye Detayları

Paket Serviste kuryenizin teslim ettiği sipariş miktarlarını ve Nakit, Kredi Kartı, Yemek Kartı, Online Tahsilatları, Yemek Sepeti Siparişlerini detaylıca görebilirsiniz. Bu sayede Kuryenizden aldığınız tahsilat miktarı ile asıl almanız gereken tahsilat miktarını karşılaştırıp doğruluğu teyit edebilirsiniz.

Müşteriye Özel Fiyatlandırma

Daimi müşterilerinize veya personellerinize her ürün için ayrı fiyat belirleyebilir ve ödeme esnasında siparişlerin fiyatlarını müşteri veya personeli seçerek sipariş fiyatlarını güncelleyebilir veya geri alabilirsiniz.

Personellere Bilgi Mesajı Yayınlama (Mobil)

Personellerinize bildirmek istediğiniz acil konuları, günün menüsü gibi bilgileri gönderebilir kimlerin mesajları okuduğunu takip edebilirsiniz.

Ürünlere 3 Farklı Fiyat Tanımlayabilme

Ürünler için 3 farklı tanımlayabilirsiniz. Ve parametrelerden o gün ürünler için hangi fiyat yapısını kullanacağınızı belirtebilirsiniz. Örneğin; Maç günlerinde kullanacağınız fiyatları belirleyebilir ve o gün fiyatları topluca değiştirebilirsiniz.

Adisyonda Döviz Kurlarına göre hesaplar

ixirPOS, dilerseniz döviz kurlarını her gün yada istediğiniz zaman Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan otomatik olarak çekebilir dilerseniz de döviz kurlarını kedinizin ayarlamasına izin verir. Toplam tutarların döviz kurlarına göre hesaplamasını da görebilirsiniz.

Paket Servis Toplu Kurye Atama ve Toplu Teslim Etme

Yemek Sepeti ve Telefon Paket Servis siparişleriniz için toplu kurye atama ve kurye atananlar için toplu teslim etme işlemlerinizi yapabilir ve zamandan büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.

Masa İşlemleri

İşletmenizi bölümlere ayırabilir ve her bölümün kendi masasını belirleyebilirsiniz. Rezervasyon kaydı, masa birleştirme ve masa taşıma işlemlerinizi sorunsuzca yapabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Mobil Uygulama ile ister telefondan ister tabletten masa başında siparişlerinizi alın, masaları yönetin. Masa başında aldığınız sipariş doğrudan ilgili Mutfak / Bar ekranına ve yazıcısına ulaşsın.

Paket Servis

YemekSepeti.com ve Caller Id ile telefondan sipariş alıp yönetimini sağlayabilirsiniz.

Gider Takipleri

Elektrik, Su, İnternet ve benzeri giderlerinizi sisteme kayıt edin. Kasadan kullandığınız ödemeleri gün sonuna yansıtıp doğru sonuçlar elde edin.

Raporlamalar

Detaylı raporlamalarla işletmenizin durumunu inceleyebilir ve eksik yönlerinizi ortaya çıkartıp iyileştirmelere gidebilirsiniz.

Mutfak/Bar Ekranı Yönetimi

Alınan Siparişler işletmenizin hangi bölümünde hazırlanacaksa direkt o bölümün ekranında gözüksün. Mutfak / Bar çalışanının siparişleri doğru ve eksiksiz hazırlamasını sağlayın. Ayrıca Sipariş hazır olduğunda garsona bilgi gönderilsin.

YemekSepeti Entegrasyonu

YemekSepeti entegrasyonu sayesinde yemeksepeti.com'dan alınan siparişleriniz anında karşınızda. Bu sayede şirket içi satışlarınızı ve yemeksepeti satışlarınızı tek bir yerden takip edebilirsiniz.

Alınan Siparişler Doğruca İlgili Bar veya Mutfağa

Eğer mutfak ekranı kullanmıyor sadece yazıcı kullanıyorsanız alınan siparişlerin ilgili bar veya mutfak yazıcılarına direkt gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Terazi Entegrasyonu

Terazi Entegrasyonu ile tarttığınız ürünleri liste yapıp herhangi bir masaya ekleyebilirsiniz veya yaptığınız listeyi direkt Kredi Kartı veya Nakit olarak tahsilat yapabilirsiniz. Aynı zamanda direkt satışlarınız da gün sonu bilgilerinize yansıyacaktır. Şuan için entegre edilen TEM TERAZİ markasıdır. Kullandığınız terazinin entegrasyonu ayrıca sağlanacaktır.

Kişiye Özel Masa

Plaj, Otel gibi işletme sahipleri iseniz müşterilerinizin adına özel masa açmak isteyebilirsiniz. Hem Mobil hem de masa üstü uygulamada müşterinizin ismine masa açabilir, tahsilat işlemlerinden sonra o masanın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Personel Satış (Bedelsiz Satış)

İşletmelerin kendi personellerine aylık bedelsiz limitleri bulunmaktadır. Personelin yaptığı harcamaları bedelsiz olarak tamamlayabilirsiniz.

Vardiya Kapatma

Masalar Ekranında bulunan Vardiya Kapat butonu ile personeliniz bulunduğu vardiyayı kapatabilir. Vardiya kapatma işleminde vardiyanın başlangıç saati ile kapanış saatleri arasında sistem gün sonu yapar fakat yazıcı çıktısı verilmez. Daha sonra firma yetkilisi kasa ekranından veya raporlar ekranından o vardiyanın dökümünü alabilir.

Sipariş Kuryeye Verildiğinde SMS Gönderme

Paket servis siparişlerinizi Kuryeye verdiğinizde müşterinize "Sn. ***, Siparişiniz yola çıkmıştır. ***Afiyet olsun*** " şeklinde sms gönderilir. Sms gönderimleri için NetGSM veya benzeri sms firmalarından kendinize ait sms hizmeti satın almanız gerekmektedir.

Rezerve / Marş Sistemi

Mobil Uygulama üzerinden istediğiniz siparişi bekletebilir/rezerve edebilir ve daha sonra siparişi ilgili bar/mutfaktan hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Bu yapı, alakart restoranlarda sıkça tercih edilmektedir. Örneğin, Çorba ve Ana yemek siparişinde ana yemeği rezerve edebilir (hemen gönderilmemesini isteyebilir) çorba bitince ana yemeğin gönderilmesini Marş (rezerve edilen siparişin göndermesi) işlemi ile yapabilirsiniz. Rezerve ve Marş işlemleri için bar/mutfak yazıcılarından çıktı verilmektedir.

Happy Hour Tanımlama

Özel zamanlarınızda belirli ürünlerin tarih/saat süresi belirterek indirime girmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, derbi günlerinde, sabahın ilk saatlerinde ve benzeri ayarlamalar ile istediğiniz üründe indirim yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0850 305 46 24