Restoran Genel Gider Oranı Nasıl Hesaplanır (Ve bunu azaltabilmeniz için 5 Yol)

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Restoran Genel Gider Oranı Nasıl Hesaplanır (Ve bunu azaltabilmeniz için 5 Yol)
Restoran Genel Gider Oranı Nasıl Hesaplanır (Ve bunu azaltabilmeniz için 5 Yol)

Restoran Genel Gider Oranı Nasıl Hesaplanır (Ve bunu azaltabilmeniz için 5 Yol)

Bir restoranı başarılı kılan nedir? Bu tanım kiminle konuştuğunuza bağlıdır, ancak restoran sahiplerinin çoğunluğu kârlılığın (tüm masraflarınız karşılandıktan sonra ne kadar para kazandığınıza) büyük olduğu konusunda hemfikirdir.

Bununla birlikte, kârlılık, işletme sahipleri tarafından en zor, en finansal olarak düşünülmüş çekişmeli ve nereden başlayacağından emin olamadıkları bir şeydir. Bu, restoranın genel gider oranını hesaplamanın zamanıdır. İşleri kolaylaştırmak için kendinize şu üç soruyu sorun:

 • Restoranınızdaki genel gider oranını nasıl hesaplayacağınızı biliyor musunuz?
 • Eğer bilmiyorsanız, karlılığı nasıl ölçersiniz?
 • ... kârlılığı ölçüyor musunuz?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar “hayır” ile “hiçbir fikrim yok” arasında bir yerde ise, doğru yerdesiniz. Birlikte, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere, restoranın her yerini ele alalım:

 • Restoran sahipleri için neden genel gider oranlarının anlaşılması çok önemlidir?;
 • Restoran genel gider oranınız nasıl hesaplanır? Ve;
 • Karlılığı artırmak için restoran yükünü azaltmanın 5 yolu.

Genel gider oranı nedir?

Restoranınızın genel işletme ücreti, toplam dolaylı işletme maliyetlerinizden (belirli bir süre boyunca), aşağıdakiler dâhil olmak üzere (aynı süre için) bir ayırma önlemine bölünen bir maliyet muhasebesi türüdür:

 • Kira
 • Maaşlar
 • Araçlar
 • Reklâm

Daha az teknik açıdan: genel olarak bir Türk Lirası veya yüzde olarak ifade edilen genel gider oranı, malzeme ve işçilik dışındaki herhangi bir maliyeti temsil eder. İşyerini ayakta tutmak için, birçok restoran menü fiyatına göre fiyatlarını yükseltecektir, ancak bir kaç dakika içinde göreceğiniz gibi, bu maliyetleri düşürmek için daha fazla yol vardır.

İşletmede, dolaylı maliyetler (kira, maaşlar, vb.) ve bir tahsis önlemleri bütçesi vardır. Bununla birlikte, tahsis tedbirleriyle, çoğu zaman doğrudan işçilik saatlerini kullanan işletmeleri ( doğrudan işçilik maliyetleri ve hatta envanter maliyetleri gibi alternatifler için bir zaman ve yer olsa da) bulacaksınız.

Genel Gider Oranı Niçin Önemli?

Daha düşük genel gider daha fazla kâr demektir. Herhangi bir işletme sahibi onaylayacağı gibi, restoran kâr marjınızı beslemek için yapabileceğiniz her şey değerli bir yatırımdır.

Restoranın genel gider oranını kabaca tahmin ettikten sonra, bu sayıyı düşürme yollarını planlamaya başlayabilirsiniz (hizmet kalitenizden ödün vermeden).  

Kendi Restoran Genel Gider Oranınızı Hesaplayın

Doğrudan çalışma saatleri örneğini kullanarak, bir ay boyunca kendi işinizin genel gider oranını hesaplamak için bir hesap makinesi.

Bunu kullanmak için, sadece bir ay boyunca dolaylı iş maliyetlerinizi toplayın ve bu değeri ilk satırda girin. Ardından, doğrudan emek maliyetlerinizi toplayın ve bu değeri ikinci satıra girin. Çıkış değeri, yüzde olarak ifade edilen genel ücretiniz olacaktır:

Girdiler

Belirli bir ay için toplam dolaylı maliyetler:

 

Çıktılar

Genel gider oranınız:

 

TL

Verilen ay için toplam doğrudan çalışma saatleri:

 

 

 

Örnek: Restoran Yükü Nasıl Hesaplanır?

Ali ile tanışın. Ali son zamanlarda çalışma saatlerini azaltan popüler bağımsız bir tam hizmet restoranına sahip. Bu operasyonel kararın alt çizgisini nasıl etkileyeceğini belirlemek için restoranın ayın genel gider oranını hesaplamakla ilgileniyor.

Geçmişte, Ali’nin genel gider oranı “tatlıları için” 75,00 TL civarında seyrediyor .

Ali’nin Gereksinimleri

1.     Toplam dolaylı maliyetler toplamı (teknoloji, reklam ve pazarlama ve kira gibi). Bu maliyetler 20.000 TL’ye çıkıyor .

2.     Bir tahsis tedbiri - bu durumda, planlanan çalışma saatlerinin toplam sayısı. Ali’nin, ekibinin 600 saat boyunca çalışma planlandığını bilmesini sağlıyor.

Ali ne yapıyor?

‘Genel Gider Oranı = Toplam Dolaylı Maliyetler / Tahsis Tedbiri' formülünü kullanarak Ali’nin genel gider oranının 33.33 TL olduğunu öğreniyor.

Genel maliyetin,  gerçek maliyetler  veya  bütçelenen / öngörülen maliyetler kullanılarak hesaplanabileceğini belirtmek önemlidir. Hangi rotayı seçerseniz, hesap makinenizin tükettiği sayıya göre bir bağlam sağlar: Tahmini rakamlarla çalışıyorsanız, önceden belirlenmiş bir genel gider oranını hesaplarsınız. Bu oran temel olarak iyi bir tahmindir ve operasyonlarınızı modellemek veya haritalamak için harika bir yoldur. 

Restoran Genel Gider Maliyetlerini Düşürmenin 5 Yolu

Tahmin edebileceğiniz gibi, Ali 33.33 TL sonuçtan heyecanlanmadı.

Ancak iyi haber şu, Ali (ve sizin) için restoran kârlılığını iyileştirmek için biraz fazlalıktan kurtulma yollarınız var. Tek bedene uygun bir çözüm olmasa da, aşağıdaki beş stratejinin bir kısmı veya tamamı maliyetlerinizi düşürmenize ve kârınızı artırmanıza yardımcı olabilir:

1) Restoran İşçiliği Maliyetlerinizi Düşürün

Bir restoranın genel gider oranını düşürmekle görevlendirildiğinde, birçok restoran doğrudan dolaylı maliyetlere yönelir. Ancak, çoğu zaman gözden kaçan ve hafife alınmayan bir alternatif, çalışma saatleri tahsisini azaltmaktır.

Örneğin, hafta içi akşamlarında çok fazla çalışan planladığınızı keşfedebilirsiniz; Bu, aylık iş saatlerinizi (ve ilgili işgücü maliyetlerinizi) ayarlamak, genel gider oranınızı önemli ölçüde azaltabileceğinden, büyük kazançlar ile basit bir düzeltmedir. 

2) Çalışanlarınıza Sorun

Ek yükü azaltmanın bir diğer yolu, personelinizin kolektif bilgisini kullanmaktır.

Bazen restoran yöneticileri ve sahipleri yanlış bir şekilde işlerinin her köşesinde gözlerini bulundururlar, gerçekte Arkaplan ve Önplan takımlarına operasyonel bakış açıları için dönerler. Personeliniz değerli bir kaynaktır ve aksi halde kaçırmış olabileceğiniz fazla yükü tespit etmenize yardımcı olabilir.

Ekibini bir “optimizasyon zihniyetinde” tutmak için, baş üstü sürücüleri belirleyen personel için bir ödül sistemi uygulayın. Hediye kartı veya işsiz bir hafta sonu kadar basit bir şey uzun bir yol kat edebilir. Sonuçta, teşvikler işe yarıyor!

3) Restoran Teknolojinizi Optimize Edin

Diğer bir büyük baş suçlu, eski teknolojidir.

Sabit telefonlar, gizli POS sistemleri ve tarihli yönetim ve bordro yazılımları daha düşük ücretlere neden olabilir, ancak alt satırdaki etki göz ardı edilmemelidir. Modern, kullanıcı dostu teknolojilere yatırım yapmak, otomasyon ve sonsuz sayıda özellik, veri ve analitik gibi şeylere kapı aralıyor.

4) Atıkların Azaltılması

Kristal küreniz yoksa, toplu indirimler için stok sipariş etmeyi bırakın. Gereksiz yiyecekler, kârlılığınızı bozar. Bunun yerine, stok israfını azaltmaya odaklanın; anlık siparişler, düzenli stok denetimleri ve satın alma siparişleri ile teslimatları mutabık kıldığınızdan emin olmak, bu arayış içinde size yardımcı olacaktır.

Ayrıca, sarf malzemeleriniz azaldığında sizin için otomatik olarak listeleyen ve sipariş verebilmeniz için Sipariş Listesine ekleyen ve ixirPOS’un içerisinde “Stok Yönetimi” olduğunu unutmayalım.

5) Alt Kira Alanı

Bir yiyecek kamyonu veya pop-up bir restoran işletmediğiniz sürece, fiziksel mağazanız bir restoranın dolaylı maliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturur.

En bariz taktik restoranınız için mümkün olan en iyi kirayı müzakere etmektir, başka bir seçenek ise boş alanınızı ücretsiz bir işe bırakmaktır. Örneğin, işiniz bir öğle ve akşam servisi işletiyorsa, mutfak alanınızı sabah saatlerinde, her zamanki gibi iş yapma becerinizi engellemeden girebilecek, çalışabilecek ve çıkabilen bir yiyecek ya da yiyecek kamyonuna kiralamayı düşünün.

Restoran Genel Gider Oranı

Hesaplamalar her restoran sahibinin bir bardak çayı değil, ama işinizin kapılarını açık tutmaya yardımcı olan önemli bir parçasıdır.

Biraz zaman ayırın, matematik yapın ve başınızı döndüren aşırı hızı düşürmenin yollarını araştırmaya başlayın.


Müşteri Temsilcisi

Biz Sizi Arayalım

Daha detaylı bilgi almak için 0850 441 49 47 nolu telefonu arayabilirsiniz veya numaranızı bırakın biz sizi arayalım.