Restoran Mutfak Teknoloji İle Tasarruf Yapmanın 3 Yolu

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Restoran Mutfak Teknoloji İle Tasarruf Yapmanın 3 Yolu
Restoran Mutfak Teknoloji İle Tasarruf Yapmanın 3 Yolu

Restoran Mutfak Teknoloji İle Tasarruf Yapmanın 3 Yolu

Ticari mutfak maliyetleri birçok nedene bağlı olarak restoranlarda yüksek kalmaktadır bu nedenle verimsizlik ve gıda atıkları çoğalmaktadır.

Bu yazıda, restoran mutfaklarının genel ticari mutfak maliyetlerini düşürmek için para tasarrufu sağlayabilmesinin üç yolunu, mevcut en verimli üç teknolojik çözümle vurgulayacağız.

 

1) Mutfak Ekranı

Bir Cuma gecesi sıcağında, aşçılar basılan adisyonlar içerisinde boğulabilir. Bazen her şey o kadar karışır ki adisyonları açık açık göstermeye çalışırken hata olabilir veya kaybolabilir. Bu sistem verimli bir restoran mutfağına elverişli değildir.

Bir  mutfak görüntüleme sistemi  (veya MGS kısaca), mutfaktan " tüm gün " gereksinimlerini gösterir, böylece personel ne yapması gerektiğini bilir.

Bu, ev sahibi ekibinizi verimli bir makineye dönüştürür; Daha fazla kişiye hizmet vermenizi ve her vardiyada daha fazla satmanızı sağlayan yiyecekler daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ortaya çıkar. Bir MGS, aynı zamanda, yüksek kağıt ve mürekkep maliyetlerini ortadan kaldıran bir araçtır. 

 

En fazla 230 metrelik bir rulo yazıcının maliyetinin 4 TL  ve ortalama kanalın 6 inç uzunluğunda olduğunu varsayalım. Bu matematikle, her ruloda 460 siparişi yerine getirebilirsiniz. Varyans hesabı ve ilk ve son birkaç ayağın tipik olarak kullanılamaz olması, bu sayının 450 sipariş olduğunu gösteriyor. Bu, kâğıt adisyon başına kesin olarak bir kuruştan az ya da 0,89 kuruş anlamına gelir. Kâğıt adisyonu ortadan kaldırırsanız, her yıl yalnızca mürekkep ve kâğıttan ne kadar tasarruf edeceğinizi görmek için aşağıdaki etkileşimli hesabı kullanın. Günlük siparişlerinizin sayısı, restoranınızın haftada kaç gün açık olduğu, bir yıldaki hafta sayısı (52) ve sipariş başına bir çentiğin (bir kuruş) maliyeti ile çarpılır. 

 

200 x 7 x 52 x 0,01 =728 TL

Girdiler

Günde ortalama sipariş sayısı: 200

Açık olunan gün sayısı: 7

 

Çıktılar

Kâğıt ve mürekkepte yıllık tasarruf:

 728 TL

 

Bunun sadece somut tasarruflar olduğunu unutmayın - daha fazla müşteriye hizmet vermekten fazla kazanç veya daha doğru siparişlerden elde ettiğiniz tasarrufları içermez, bu da işletmeniz için daha fazla para demektir.

2) Stok Takibi

Mutfaklar dağınıksa bu karışıklık paraya mal olabilir. Yiyecekler yere düştüğünde, kârınız kapıdan dışarı çıkar. Bir envanter izleme modülünün restoran mutfağınızda para biriktirmeye yardımcı olduğu yer burasıdır.

Restoran sahipleri için mevcut olan, envanter sayfaları gibi birçok manuel envanter izleme yöntemi varken, otomatik bir çözüm, restoran mutfaklarının para kazanmak için baş ağrısından kurtulmanın ve kanıtlanmış bir yoludur. 

Envanter takibi - özellikle POS üzerinden - tüm restoran mutfak çalışanlarını izlemek, hırsızlığı önlemek ve doğru satış raporlaması ve daha yüksek kar amacıyla yanlış siparişleri bildirmek için idealdir. 

 

3) Restoran El Üniteleri

Bu, konuklara yönelik kullanımları olduğu için teknik olarak bir ön cephe teknolojisidir, ancak para tasarrufu sağlayan etkileri arka cepheye yaslanmıştır. 

Elden sipariş sistemleri, siparişleri doğrudan masadan mutfağa itiyor. Bu nedenle, genellikle personelin terminale yürümek zorunda kaldığı ve siparişle ilgili iki veya daha fazla ayrıntıyı unuttuğunda oluşan hata olasılığı artıyor.

ixirPOS Mobil ile siparişleri doğrudan mutfak görüntüleme sistemine yönlendirerek kâğıt maliyetlerini azaltmayı ve hatalardan tasarruf etmenizi sağlar. Siparişleri mutfağa daha hızlı göndererek, müşterilerinin yiyeceklerini daha hızlı bir şekilde almasını ve bir cihazla masa dönüş sürelerini kısaltmasını sağlayarak, mutfağınızdan daha fazla şey çıkabileceğini düşündüğünüzden daha fazlasını elde edersiniz ve hatta alt limitinize birkaç TL daha eklersiniz.

 

Restoran mutfağında para tasarrufu

Özellikle teknoloji yanınızda olduğunda, restoranınızın en savurgan kısmını en karlı hale getirmek çok zor değil. 

Mutfak görüntüleme sistemleri, envanter takibi ve ixirPOS Mobil gibi uygulamalar, restoran mutfaklarının paradan tasarruf etmesinin en iyi üç yoludur.

 

Müşteri Temsilcisi

Biz Sizi Arayalım

Daha detaylı bilgi almak için 0850 441 49 47 nolu telefonu arayabilirsiniz veya numaranızı bırakın biz sizi arayalım.